Selimiye Köyü, Marmaris'e bağlı , yaklaşık 40 km mesafede, tarihi antik çağlara dayanan şirin bir balıkçı köyüdür. Antik çağlarda isminin Hydas olduğu bilinmektedir. Köyün etrafındaki tepelerde birçok tarihi kalıntılar, özelliklede surlar bulunmaktadır. Yaklaşık 500 haneye ve 1.400 nüfusa sahiptir. Balıkçılık ve turizm genel gelir kaynağıdır.

Sakin ve sessiz atmosferi , bir gölü andıran durgun denizi ve henüz bozulmamış doğasıyla son zamanların en gözde tatil beldelerinden biri haline gelmiştir Selimiye. Bulunduğu konum gereği doğal koruma altında olması köy'ün yapılaşmasını engellenmiş, doğal olarakta çok katlı binalardan arınmıştır. Şirin köy evlerinin bahçeler ve sık badem ağaçları içerisindeki görüntüsü Selimiye'nin belkide en çekici özelliklerinden birisidir. Köy merkezinde sahil boyunca uzanan kafeler , deniz üstündeki restoranlar ve sahil yürüme yolları ile köy kendine has bir görünüm sunmaktadır.

Hisarönü körfezinin Türkiyenin en önemli ve güzel birkaç koyundan biri olması sebebi ile Türk ve dünya denizcilerinin uğrak yerlerindendir Selimiye.. Koyda her daim kuğu gibi süzülen yelkenli tekneler Selimiyeye ayrı bir güzellik katmaktadır. Birkaç yıl önce inşa edilen köy iskelesi'ne bağlı tekneler ve yelkenliler köye ayrı bir hareketlilik ve çeşitlilik katmıştır.